ניוון של עמוד השדרה (Spine degenerative disease)

פגיעות אורטופדיות והטיפול הספורטתרפי

הטיפול המשולב בניוון של עמוד השדרה

עמוד השדרה שלנו בנוי על בסיס מבנה גרמי עצם- חוליות וביניהן דסקיות העשויות חומר סחוסי. לדיסק הבין חולייתי שני תפקידים עיקריים, כמפורט להלן:
1. בלימת זעזועים
2. תנועתיות בין החוליות
עם השנים החלק הפנימי של הדיסק, המכיל חומר נוזלי, קטן וגובה הדיסק פוחת. השכבה החיצונית של הדיסק מתחילה לבלוט כלפי חוץ ובכך מצרה את תעלת עמוד השדרה.
הצרת התעלה עלולה ליצור לחץ משמעותי על עצבים חשובים שעוברים בתוכה. לחץ זה עשוי לגרום לכאבים ומגבלה משמעותית בתנועה, הן באזור עמוד השדרה עצמו והן בקבוצות השרירים אותן מעצבב העצב שנפגע.
בשלב מתקדם של ניוון עשוי הדיסק הבין חולייתי להיעלם לגמרי. בשלב זה תהיה בדרך כלל מגבלה משמעותית ביכולת התנועה של עמוד השדרה מלווה ברגישות ובכאבים, הן במצבים סטטיים כמו ישיבה או עמידה ממושכת והן בפעילות הדורשת בלימת זעזועים בעמוד השדרה. בדרגת ניוון גבוהה תהיה מגבלה אף בהליכה.
תכנית טיפול של ספורט תרפיה לעמוד שדרה ניווני תתבסס על שלושה מרכיבים עיקריים, כדלקמן:
1. הנעה- מוביליזציה של עמוד השדרה על מנת להקטין את המגבלה בתנועה והלחץ המקומי המצטבר על התעלה.
2. מתיחות פסיביות על מנת לשפר את יכולת התנועה של מערכת השרירים והמפרקים מסביב לעמוד השדרה ושל הגפיים ובכך להוריד לחץ מעמוד השדרה.
3. תרגול כוח ספציפי לשיפור ושיקום יציבה יאפשר לטווח ארוך שיפור מקסימלי בתפקוד עמוד השדרה. תרגול נכון ומדויק יאפשר הורדה משמעותית של רמת הלחץ בתוך עמוד השדרה, וכפועל יוצא הורדה משמעותית של רמת הרגישות והכאבים.


תוכנית טיפול משולבת לטיפול בעמוד שדרה ניווני

סובלים מבעיות גב ועמוד שדרה?
מועמדים לניתוח גב?
קיראו עוד על תוכנית הטיפול והשיקום בעמוד שדרה ניווני
שיתוף פעולה בין דר' לייטנר - מנהל מח' ניתוחי גב בבי"ח מאיר לבין עמית ישראלי.