ספורט-תרפיה

מודל התנועה האישי

התפיסה המקובלת (חדר כושר, פילאטיס וכדומה) היא שקיים מודל תנועתי אידיאלי אחד ואנחנו כמתאמנים מנסים ככל האפשר להתפשר ולהתאים את עצמנו אליו.

על בסיס האבחון והשיקום בשיטת ה- C.M.T, ניתן לבנות מודל תנועה אישי – תכנית תנועה אישית המגדירה את טווחי, כיווני ומקצבי התנועה לכל אדם.
פעילות גופנית מומלצת שתותאם ספציפית ליציבה האישית שלו ואף להתאימה לסביבת העבודה שלו. 

אנשים הסובלים מפגיעות צוואר וגב הנובעות מישיבה ממושכת מול מחשב. וכמו כן, לאחר שיקום פציעות של ספורטאים תחרותיים – מודל זה מאפשר להפחית את העומס מהמפרקים בצורה משמעותית

עיקרון מודל התנועה האישי מהווה עבור עמית ישראלי, את הבסיס לפיתוחם של מכשירי אימון ושיקום ייחודיים אשר חלקם רשום כפטנט עולמי וחלקם אף משמשים לפיתוח ומחקר בבתי חולים בארץ

מודל זה מבוסס על העיקרון שבו הגוף נע בין שני צירים: ציר אנכי וציר אופקי.
בהתאם למנח הגוף שבין הצירים ניתן לעקוב ולשנות בדייקנות וברצף, הן את העומסים והן את הכיוונים בהם פועלים השרירים והמפרקים, ובכך להגיע להתאמה תנועתית אישית.

טכניקה זו מאפשרת שליטה וניתור ביחס לכל רכיבי האימון והשיקום, בהתאמה אישית תוך השבת האיזון התנועתי הטבעי 

ספורט-תרפיה – זהו תחום פרה-רפואי משלים, העוסק בשיקום, טיפול ומניעה של בעיות אורתופדיות שונות,
החל מדלקות גידים, קרעים בשרירים וברצועות ועד פתולוגיות עמוד שדרה ומפרקי גפיים ושיקום
לאחר התערבות כירורגית.
תפקיד הספורט-תרפיה הוא להביא את המטופל לתפקוד מיטבי.

הטיפול הספורטתרפי

הטיפול ברובו הוא מורכב ממגע מנואלי, המשלב הנעות מפרקים, מוביליזציות ומניפולציות על אזורים שונים בגוף
עיסויים במגוון שיטות טיפוליות, תוך שימוש באמצעים כמו תרמו-תרפיה, שילוב תרגילים ספציפיים לחיזוק
והגדלת טווחי תנועה והנחייה לתרגול סיבולת וכוח של קבוצות שרירים ומערכת הלב והריאות

ספורט-תרפיה עמית ישראלי

ספורטתרפיה בגיל השלישי
עם העליה בגיל, חלה בדרך כלל ירידה ביכולת התנועה והיציבה. הגוף מאמץ יותר תבניות תנועה שגויות כתוצאה מהיחלשות המפרקים והשרירים.

בטיפול בשיטת CMT  מתבצע אבחון המאתר את נקודות התורפה של מערכות התנועה והיציבה. בהתבסס על האבחון נבנית תכנית שיקום אקטיבי בעזרת משקל הגוף והמכשירים היחודיים של מרכז ה- GRC. טיפול בירידת המסה הרזה של הגוף- סרקופניה

על פי מחקרים, אדם בגיל השלישי מאבד בכל עשור מעל לחמישה אחוזים מהמסה השרירית שלו. תהליך זה פוגע כמעט בכל היכולות והתפקודים של הגוף.
השיקום בשיטת CMT מפעיל מקסימום גירוי עצבי שרירי בצורה טבעית- אימון גרביטציה. אימון כזה יכול להאט בצורה משמעותית את התהליך הניווני ובמקרים רבים אף לייצר תהליך קאטבולי (בניית שריר).


טיפול בשיווי המשקל  – כתוצאה מהיחלשות כל מערכת השלד ישנה ירידה משמעותית ביכולת שיווי המשקל. שיקום מערכת התנועה וחיזוק השרירים המייצבים על ידי בניית תבניות תנועה מתקנות, מחזיר את יכולות שיווי המשקל. תהליך זה חשוב מאוד מבחינה בטיחותית, מאחר והוא מקטין משמעותית את ההסתברות לנפילות ושברים המאפיינים את אוכלוסיית הגיל השלישי.

טיפול בצפיפות העצם – אוסטאופורוזיס היא מחלת שלד המאופיינת בירידת צפיפות וחוזק העצם בסיכון מוגבר לשברים. לרוב, בגיל השלישי היא מהווה תהליך מקביל לסרקופניה של מערכת שרירי השלד. תהליך האימון השיקומי בשיטת CMT מבוצע בעזרת התנועה הטבעית של משקל גופנו ולכן הוא מייצר גירוי חיובי מקסימלי על רקמת השריר ורקמת העצם המחוברת אליו. תהליך כזה יכול להאט בצורה משמעותית ביותר את מחלת האוסטאופורוזיס.

טיפול בטווחי התנועה – התהליכים הניווניים המואצים במפרקים וברקמות החיבור שלהם בגיל השלישי גורמים לירידה משמעותית בגמישות ובטווחי התנועה. תכנית השיקום בשיטת CMT מבוססת על מודל תנועה אישי המותאם בצורה מיטבית לכל מפרק. 

שימוש במודל התנועה האישי בתכנית אימון, המבוצעת במנחי גוף טבעיים בעזרת משקל הגוף, מאפשר שימור ושיפור אופטימליים של טווחי התנועה של המפרקים בגיל השלישי.