פגיעות אורטופדיות

Corrective Movement Therapy 

שיטת טיפול המהווה פתרון שיקומי ולא פולשני למגבלות תנועתיות רבות, על ידי הפעלת גירוי עצבי מבוקר על מערכות השרירים והמפרקים סביב האזור הכואב. גירוי זה מאפשר הארכת השרירים וחיזוקם, הגדלת טווחי התנועה, שיפור היציבה והשבת הגוף לתנועה טבעית, נטולת כאבים ומגבלות. השיטה פותחה בהשראת האימון והשיקום במים במטרה לייצר תהליך שיקומי פעיל בסביבה תומכת המאפשרת תנועה ללא מגבלות. השיקום הפעיל בשיטה מבוצע בעזרת משקל הגוף בלבד קרוב ככל האפשר לתנועה הטבעית של גופנו. את השיטה פיתח עמית ישראלי: חלוץ בתחום הספורט- תרפיה במדינת ישראל ומומחה בשיקום תנועתי.

טיפול בעמוד שדרה ניווני

עמוד שדרה ניווני

עמוד השדרה שלנו בנוי על בסיס מבנה גרמי עצם- חוליות וביניהן דסקיות העשויות חומר סחוסי. לדיסק הבין חולייתי שני תפקידים עיקריים, כמפורט להלן: 1. בלימת זעזועים 2. תנועתיות בין החוליות עם השנים החלק הפנימי של הדיסק, המכיל חומר נוזלי, קטן וגובה הדיסק פוחת. השכבה החיצונית של הדיסק מתחילה לבלוט כלפי חוץ ובכך מצרה את תעלת עמוד השדרה. הצרת התעלה עלולה ליצור לחץ משמעותי על עצבים חשובים שעוברים בתוכה. לחץ זה עשוי לגרום לכאבים ומגבלה משמעותית בתנועה, הן באזור עמוד השדרה עצמו והן בקבוצות השרירים אותן מעצבב העצב שנפגע. בשלב מתקדם של ניוון עשוי הדיסק הבין חולייתי להיעלם לגמרי. בשלב זה תהיה בדרך כלל מגבלה משמעותית ביכולת התנועה של עמוד השדרה מלווה ברגישות ובכאבים, הן במצבים סטטיים כמו ישיבה או עמידה ממושכת והן בפעילות הדורשת בלימת זעזועים בעמוד השדרה. בדרגת ניוון גבוהה תהיה מגבלה אף בהליכה. תכנית טיפול של ספורט תרפיה לעמוד שדרה ניווני תתבסס על שלושה מרכיבים עיקריים, כדלקמן: 1. הנעה- מוביליזציה של עמוד השדרה על מנת להקטין את המגבלה בתנועה והלחץ המקומי המצטבר על התעלה. 2. מתיחות פסיביות על מנת לשפר את יכולת התנועה של מערכת השרירים והמפרקים מסביב לעמוד השדרה ושל הגפיים ובכך להוריד לחץ מעמוד השדרה. 3. תרגול כוח ספציפי לשיפור ושיקום יציבה יאפשר לטווח ארוך שיפור מקסימלי בתפקוד עמוד השדרה. תרגול נכון ומדויק יאפשר הורדה משמעותית של רמת הלחץ בתוך עמוד השדרה, וכפועל יוצא הורדה משמעותית של רמת הרגישות והכאבים.

עמוד שדרה ניווני - תוכנית טיפול משולבת

תוכנית שיקום משולבת לעמוד שידרה ניווני (Spine degenerative disease)
דר' לייטנר אורטופד ומנתח עמוד שדרה, מנהל מחלקת ניתוחי עמוד שדרה בביח מאיר
יחד עם עמית ישראלי ספורתרפיסט מומחה, מפתח שיטת CMT משתפים פעולה בתוכנית טיפול משולבת לשיקום עמוד שדרה ניווני
התוכנית עצמה מתקיימת במרכז לאימון ושיקום של עמית ישראלי Gravitiy rehabilitation center בהרצליה פיתוח
מה זה עמוד שדרה ניווני
עמוד השדרה שלנו בנוי על בסיס מבנה גרמי עצם, חוליות וביניהן דסקיות העשויות חומר סחוסי. לדיסק הבין חולייתי שני תפקידים עיקריים, כמפורט להלן: בלימת זעזועים תנועתיות בין החוליות עם השנים החלק הפנימי של הדיסק, המכיל חומר נוזלי, קטן וגובה הדיסק פוחת. השכבה החיצונית של הדיסק מתחילה לבלוט כלפי חוץ ובכך מצרה את תעלת עמוד השדרה. השינויים הניוונים גורמים להגבלה בטווחי תנועת עמוד השידרה וכתוצאה מכך גם להחלשות השרירים התומכים בעמוד השידרה. בשלב מתקדם של ניוון עשוי הדיסק הבין חולייתי להיעלם לגמרי. בשלב זה תהיה בדרך כלל מגבלה משמעותית ביכולת התנועה של עמוד השדרה מלווה ברגישות ובכאבים, הן במצבים סטטיים כמו ישיבה או עמידה ממושכת והן בפעילות הדורשת בלימת זעזועים בעמוד השדרה. בדרגת ניוון גבוהה תהיה מגבלה אף בהליכה.
תוכנית השיקום לעמוד שידרה ניווני בשיטת C.M.T[corrective movement therpy] כוללת שלושה שלבים עיקריים:
אבחון תנועה ויציבה תוכנית טיפול בספורטתרפיה. תוכנית אישית לתירגול עצמי בבית התוכנית כוללת גם המלצות לבחירת פעילות גופנית משלימה מתאימה. הטיפול הספוטתרפי כולל: א. מוביליזציה- הנעה של עמוד השדרה, להקטנת המגבלה בתנועה והלחץ המקומי המצטבר על התעלה. ב. מתיחות פסיביות – לשיפור יכולת התנועה של מערכת השרירים והמפרקים סביב עמוד השדרה והגפיים והפחתת הלחץ מעמוד השדרה. ג.תרגול כוח ספציפי לשיפור ביכולת השרירים המיצבים התומכים בעמוד השידרה. תרגול נכון ומדויק יאפשר הורדה משמעותית של רמת הלחץ בתוך עמוד השדרה, וכפועל יוצא הורדה משמעותית של רמת הרגישות והכאבים.

סינדרום ITB

שחיקת מפרק הירך

מפרק הירך הוא מפרק דמוי מכתש ועלי שתפקידו נשיאת משקל הגוף,תוך יכולת תנועה בכל המישורים. עם השנים נוצרת שחיקה של רכיבי המפרק השונים, בייחוד רכיבי הסחוס האחראיים על שימור התנועה החלקה בתוך המכתש של המפרק. שני הגורמים המשמעותיים ביותר בהאצת התהליך השחיקה הינם תורשה ויציבה. תהליך השחיקה גורם לכאבים,נוקשות, ירידה בטווחי התנועה ולבסוף גם ירידה משמעותית ביכולת התנועה של המפרק עד מצב של מיגבלה בעמידה והליכה. תוכנית טיפול של ספורטתרפיה תתבסס על ארבעה מרכיבים עיקריים: 1.אבחון תנועה ויציבה חוסר איזון של היציבה במפרק הירך גורם לשחיקה מוגברת של רכיבי הסחוס באזורים מסוימים בלבד. מצב זה מגביר את שחיקת המפרק באזורים הללו בצורה משמעותית. 2.חיזוק השרירים המיצבים מסביב למפרק הירך על בסיס אבחון תנועה וציבה. בטווח הארוך זהו המרכיב העקרי שיכול לשנות את מצב המפרק ולהפחית את העומס באזורי השחיקה המוגברת. בתהליך כזה אפשר לדחות או אפילו למנוע ניתוח של החלפת מפרק ירך. גם לאחר החלפת מפרק ירך מרכיב זה חיוני בשמירה על אורך החיים של המפרק המלאכותי. 3.מובילזציה-הנעה באזור הסחוס השחוק נוצרים חיכוך יתר ומגבלה ביכולת התנועה.הנעה של מפרק הירך תקטין את המגבלה בתנועה ואת הלחץ המקומי המצטבר. 4.מתיחות פסיביות מתיחות פסיביות ישפרו את יכולת התנועה של השרירים והגידים מסביב למפרק הירך.

שחיקת סחוס בברך

אחד המרכיבים החשובים ביותר במפרק הברך הוא הסחוס. זו היא רקמה חלקה וגמישה שמצפה את קצוות העצמות.ל סחוס במפרק הברך שני תפקידים עקריים: 1.לאפשר תנועה חלקה ונוחה 2.לסייע בבלימת זעזועים תהליך הניוון של הברך מתבטא באובדן הסחוסים ובשינויים הנילווים בעצם כאשר שכיחות התהליך וחומרתו עולים עם העליה בגיל. תהליך שחיקת הסחוסים מתבטא בייחוד בכאבים,רגישות ומגבלה בטווח התנועה של מפרק הברך. בשלב מתקדם של השחיקה תהיה מגבלה משמעותית כמעט, בכל סוג של פעילות. תוכנית טיפול של ספורט תרפיה תתבסס על ארבעה מרכיבים עיקריים: 1.אבחון תנועה ויציבה מפרק הברך נועד לעבוד בציר תנועה אחד אבל בדרך כלל ישנו עומס מבני על המפרק בכיוון נוסף , וחשוב לזהות אותו בצורה מדיוקת. 2.תרגול כוח ספיציפי לשיפור היכולת של השרירים המיצבים את מפרק הברך. המטרה העקרית של התרגול היא הפחתת העומס המבני של המפרק על ידי חיזוק נקודות החולשה של השרירים המיצבים.תרגול נכון ומדיוק יאפשר הורדה משמעותית של רמת הלחץ באזורי הסחוס השחוק וכפועל יוצא הורדה משמעותית של רמת הרגישות הכאבים והמגבלה בתנועה. 3.הנעה-מובילזציה באזור הסחוס השחוק נוצרים חיכוך יתר ומגבלה ביכולת התנועה. הנעה של מפרק הברך תקטין את המגבלה בתנועה והלחץ המקומי המצטבר . 4. מסג רפואי מסג רפואי ישפר את הזרימה והתנועה של הנוזלים מסביב למפרק. במפרק ברך הסובל משחיקת סחוסים ישנה נטייה להפרשת יתר של נוזלים המגבירה את הרגישות והמיגבלה. המסג' הרפואי יסייע בסילוק ההפרשות והזרמה של חומרי הזנה חדשים למפרק.

קרע במיניסקוס.

קרע במיניסקוס

Menisectomy המיניסקוס הוא מבנה סחוסי שנמצא בין עצם הירך לעצמות השוק. בכל ברך יש שני מיניסקוסים:
צדי ופנימי. תפקיד המיניסקוס הוא בלימת זעזועים במפרק הברך. פגיעה בשלמות מבנה המיניסקוס מובילה לכאב, ירידה ביכולת התנועה של המפרק ולמגבלה במסוגלות של המפרק לפעילות בהתאם לחומרת הקרע.
מגבלה בריצה, קפיצה וטיפוס בקרע קטן עד בינוני ומגבלה בעמידה והליכה במצב של קרע גדול.
בגישה השיקומית של הספורטתרפיה ישנו הבדל משמעותי בין קרע שנוצר כתוצאה מטראומה חד פעמית (תאונה, חבלה, מכה) לבין קרע שנוצר כתוצאה מתהליך ממושך. במרבית המקרים בקרע תהליכי, ישנה השפעה משמעותית על אורח החיים, יציבה ופעילות גופנית. הגישה המקובלת כיום (המבוססת על מספר מחקרים חשובים שנעשו בעשור האחרון) היא לתת עדיפות, במידת האפשר, בפציעה כזו לתהליך שמרני על פני פתרון פולשני דהיינו ניתוח.
הסיבה העיקרית היא שנמצא שבמקרים רבים לאורך זמן במידה והוחלט על תהליך פולשני ללא שינוי משמעותי באורח החיים, היציבה, והפעילות הגופנית ישנו סיכוי גבוה מאוד לפציעה חוזרת.
תכנית טיפול של ספורטתרפיה לפי שיטת C.M.T תתבסס על ארבעה מרכיבים עיקריים:
1. אבחון תנועה ויציבה: בדרך כלל ישנו עומס מבני בכיוון מסוים על מפרק הברך וישנו קשר בין קרע שנוצר בתהליך לבין העומס המבני. חשוב לזהות את העומס בצורה מדויקת. תכנית שיקום אקטיבית תחזק את נקודות התורפה מסביב למפרק. תהליך זה יפחית את העומס המבני בצורה משמעותית וכתוצאה מכך יופחת העומס על המיניסקוס ויכולת התפקוד שלו תהיה טובה יותר.
2. חיזוק שרירים מייצבים: המיניסקוס מושפע מאוד מרמת היציבות של הגוף ומרמת היציבות של מפרק הברך. כיוון שהמיניסקוס ממוקם בדיוק מול נקודות החיבור של המפרק בין הירך לשוק, ככל שתהיה יותר תזוזה במפרק בזמן בלימת הזעזועים יהיה עומס גדול יותר על המיניסקוס. שיפור יכולת שיווי המשקל יכול להפחית משמעותית את העומס על הקרע ולאפשר יכולת גבוהה יותר של ביצועים בצורה משמעותית.
3. אימון וחיזוק מנגנון הבלימה: יכולת בלימת הזעזועים של הגוף תלויה ביציבה, ברכיבי הבלימה בתוך המפרקים (כמו המיניסקוס בברך) ובמערכות השרירים הבולמות. ניתן לאמן את מערכת השרירים הזאת ולשפר את היכולות שלה. בשיטת C.M.T. נעשה זאת בעזרת משקל הגוף בצורה הטבעית והאפקטיבית ביותר.
4. הנעה – מוביליזציה: באזור הקרע ישנה בדרך כלל ירידה ביכולת התנועה. הנעה נכונה וזהירה של מפרק הברך תקטין משמעותית את המגבלה בתנועה ואת הלחץ והרגישות המקומיים שהצטברו.